Honlapunk azért használ Cookiekat, hogy fokozza az Ön által használt élményt. Honlapunk használatának folytatásával Ön hozzájárul a Cookie-k használatához. Adatvédelmi Szabályzat
Termékek Menü

Mit is jelent, hogy Laserjet?

A "LaserJet" elnevezés sokak számára ma már a minőségi nyomtatás szinonimája, de a technológia története és az első HP LaserJet nyomtató piacra kerülése valójában egy érdekes korszakot idéz fel a nyomtatás világában. A lézernyomtatás koncepcióját az 1970-es években a Xerox fejlesztette ki, ám a technológia széleskörű elterjedését a HP első LaserJet modellje hozta el 1984-ben. Ezzel a HP nem csupán egy új terméket dobott piacra, hanem forradalmasította a dokumentumkezelést, különösen az irodai környezetben.

Az 1984-ben debütált HP LaserJet a maga idejében elképesztő újdonságnak számított: egyszerre biztosított gyors, éles nyomtatást és jelentős mértékben csökkentette az üzleti dokumentumok nyomtatási költségeit. A 300 dpi-s felbontás (dpi: "dots per inch", vagyis "pont per inch") akkoriban lenyűgöző nyomtatási minőséget biztosított, és az eszköz 8 oldal/perc sebességgel tudott nyomtatni, ami az akkori szabványokhoz képest jelentős előrelépést jelentett.

A lézernyomtatási technológia működése is forradalmi volt. Míg a hagyományos mátrixnyomtatók tűket használtak a nyomtatásra, a lézernyomtató lézerfénnyel és elektrosztatikus eljárással dolgozott. Amikor egy dokumentumot nyomtatni kezdtünk, egy fotoreceptor henger – amelyet először elektromosan feltöltöttek – a lézersugár hatására helyenként elvesztette töltését, és ezek a pontok alkották a dokumentum „képét”. A nyomtató ezután finom festékport, azaz tonert hengerített át a fotoreceptoron, amely a megfelelő helyeken odatapadt, végül pedig egy magas hőmérsékleten működő henger rögzítette a képet a papírra. Ez a folyamat nemcsak hogy gyors volt, de rendkívül tartós, éles és tiszta nyomatot eredményezett.

Az első HP LaserJet ára – nagyjából 3500 dollár – akkoriban jelentős beruházás volt, de a nyomtató hosszú távon sokkal gazdaságosabbnak bizonyult, mint a mátrixnyomtatók, és gyorsan népszerű lett a vállalatok körében. Olyan időszakban jelent meg, amikor a számítógépes technológia, különösen a PC-k, egyre inkább teret nyertek, és az irodai alkalmazások gyors fejlődése megkövetelte a professzionális nyomtatási megoldásokat. A LaserJet így nemcsak a nyomtatók világát alakította át, hanem lényegében hozzájárult a modern iroda fogalmának kialakulásához.

A HP LaserJet sikere az évtizedek során további modellek megjelenését eredményezte, amelyeket egyre nagyobb sebesség, kiváló minőség és akár színes nyomtatás is jellemzett. A LaserJet nyomtatók még ma is szinonimái a megbízhatóságnak, és különösen az irodai környezetekben váltak nélkülözhetetlenné.

Összességében az első HP LaserJet nyomtató piacra dobása egy olyan technológiai mérföldkő volt, amely a nyomtatásban a gyorsaságot, pontosságot és gazdaságosságot hozta az asztalra, és előrevetítette a későbbi, multifunkciós és színes lézernyomtatók fejlődését. Még ma is az egyik legkeresettebb nyomtató a HP, amihez náluk megtalálható utángyártott toner és utángyártott tintapatron.

Egy kis érdekesség, hogy Magyarországon évente körülbelül 100 ezer nyomtatót adnak el, amely szám a pandémia előtti időszakban még stabilan növekedett. Azonban az elmúlt években a piac jelentős változásokon ment keresztül: a távmunkára való átállás, valamint a környezettudatos vállalati intézkedések miatt csökkent a nyomtatók iránti kereslet. A vállalati szegmens különösen visszafogottabb lett, mivel a digitális dokumentumkezelés és a papírmentes iroda térnyerése prioritássá vált a nagyobb szervezeteknél. Az ellátási lánc kihívásai és a globális chiphiány szintén visszavetették a nyomtatók szállítását és értékesítését​.