3D nyomtatóval készült elektromos autó
A 3D-nyomtatás számtalan területen könnyíti meg a mindennapi életünket. Az utóbbi években olyan területen bukkant fel a technológia, mint az orvostudomány, a tömegcikkek gyártása, az építőipar, és kezd megjelenni az autóiparban is. Utóbbi egyébként is jelentős átalakításon esik át, hiszen a világ fejlett országai egyre inkább hajlanak arra, hogy beszüntessék a fosszilis üzemanyagokat használó gépjárművek gyártását, és az elektromos autókat részesítik előnyben. Két modell szokott felmerülni, amikor a 3D nyomtatás és az elektromos autók ötvözetéről beszélünk: ezek az Urbee és a Strati.
Az Urbee egy olyan hibrid jármű, melyet a Kor Ecologic tervezőcsapata épített meg a Stratasys vállalat segítségével. A rendelkezésre álló információk alapján korábban nem volt példa olyan gépjárműre, amelynek teljes karosszériáját, a prototípus üvegpaneljeivel együtt, 3D-nyomtatási technológiával állították elő. Ez egy rendkívül üzemanyag-takarékos modell, mely képes arra, hogy egyetlen gallon üzemanyagból több mint 200 mérföldet tegyen meg autópályán, és 100 mérföldet városi környezetben. Ezzel a járművel indultak a 2010-es Automotive X-Prize versenyen.
A Strati-t a Local Motors állította elő, az Oak Ridge National Laboratory és a Cincinnati Incorporated bevonásával. Ez a jármű a 3D-nyomtatás terén is mérföldkő, ugyanis nagyrészt ezzel a technológiával hozták létre. A Strati karosszériáját egy masszív 3D-nyomtatóval készült, míg a mechanikai és elektromos részegységeket, mint az akkumulátor, a motorok és a felfüggesztés, manuálisan szerelték össze. A Strati egy kifejezetten környezettudatos jármű, a maga 100-120 mérföldes hatótávolságával és 40 mérföld/óra maximális sebességével, viszont autópályán nem alkalmazható, mivel nem teljesíti a szükséges biztonsági előírások követelményeit.
Van jövője a 3D nyomtatásnak az autógyártásban?
A 3D-nyomtatás várhatóan átalakítja az autógyártás jövőjét és akár teljesen új távlatokat is nyithat. Amennyiben a technológia alkalmassá válik a tömegtermelésre, úgy az sem elképzelhetetlen, hogy elérhetőbb árú gépjárművek kerüljenek a piacokra. A fenntarthatóság is egyre kiemeltebb szerepet kap. A gyártási hulladék csökkentése és a nyomtatási anyagok újrahasznosítása lehetővé teszi a környezeti hatások minimalizálását.
A 3D-nyomtatás új anyagokkal és formákkal bővíti a tervezők lehetőségeit. A hagyományos gyártási technikákkal elérhetetlen alkatrészek és formák létrehozásával ez a technológia izgalmas újdonságokat tartogat.
Mindezen felül még az is elképzelhető, hogy a technológia segítségével akár autóalkatrészek pótlása is megoldhatóvá válik. Ez különösen ott lesz hasznos, mint amilyen egy Citroen, VW, vagy Renault Trafic alkatrész, mivel ezen haszongépjárművek összetevői jellemzően a nagy igénybevételnek köszönhetően gyakran cserére szorulnak.